12 Aralık 2009 Cumartesi

Yeni Reklam Tasarımı ile Şablon Editörünün Testi

Bu gün yeni bir reklam şablonu oluşturdum. Amacım var olan editörü kullanarak, yeni bir şablonda yapabileceğim şeyleri test etmekti. Test sonucunda bir kaç problemimiz olduğunu farkettim. Birden fazla resim eklememiz gerektiği zamanlar için bir otomatizasyon hazırlamamıştık. Bu otomatizasyonun hazırlanması bir sonraki işimiz olacak. Bunun dışında, animasyonda Dinamik bir yazının Alpha efektinin verilmesinde problem olduğunu farkettim. Çözebilmek için oldukça zaman harcamam gerekti. Halbuki problem oldukça basit ve gözümün önündeymiş. İlk yapmam gerekeni son yaptım ve google'adım problemi, bir çok luzumsuz sitenin ardında bir sitede cevabı buldum.
Problemin genel açıklaması şöyle. Dinamik bir yazının resim ve arkaplanlı sabit bir nesne gibi görünürlüğünün değimesini istemiştim. Halbuki dinamik olan yazı karakterlerinin resime dönüştürülmesi gerekiyordu. Bulduğum cevap ise, embeded text özelliğini kullanmamdı. Ardından farkettim ki flash dosyamın boyutu da çok arttı. limitimiz 50K iken ben çoktan 200K'ları bulmuştum. Bunun da çözümü karakterleri tek tek yazmak ile çözdüm. Yani Embeded Text özelliğine; "1234567890*-üğpoıuytrewqasdfghjklşi,.çömnbvcxz< >ZXCVBNMÖÇ:;İŞLKJHGFDSAQWERTYUIOPĞÜ_?=)(/&%+^'!é #${[]}\~ şeklinde bir string girdim. Burada yaptığım şey aslında, yazılarda kullanılabilecek karakterleri tek tek tanımlamaktı. Bunları daha da kısaltabilirdik ancak, şimdilik gerek yok.
Sonuç olarak,yeni temamızı çalıştırabildim. Problemler de iyi zamanda ortaya çıktı. Yeni temamızın görünümü yandaki gibi.

0 yorum:

Yorum Gönderme